Ieri, s-a încheiat cea de-a doua ediţie a Festivalului Județean “Copilărie, ani de bucurie” ce a avut loc la Palatul Copiilor, din Constanța.
Evenimentul, organizat de Grădinița cu Program Prelungit “Steluțele Mării”, din Constanţa, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Constanţa, Consiliul Judeţean Constanţa (CJC), Palatul Copiilor şi Club “Amicii”, a fost prezentat de Gabi Soare.
Festivalul s-a desfășurat pe patru secțiuni: Expoziție artistico – plastică – „Copiii de pretutindeni sunt prietenii mei”, Expoziție de fotografie – “Chip de copil fericit”, Concursul de interpretare vocală „Glas cristalin de copil” și Concursul de dans „Dansăm peste mări și țări”.
Juriul a fost format din:
Scriitor MIHAELA BURLACU – reprezentanta Consiliul Județean Constanța (CJC);
Profesor de dans BRÂNDUȘA POPESCU – reprezentanta Clubului Sportiv «Dinamic»;
Director “Infopress” ADINA POPESCU – reprezentanta presei;
Prof. GEORGETA ADAM, director Grădiniţei cu Program Prelungit «Steluțele Mării» – Constanța.
Iată câştigătorii:
Secţiunea de DANS
Nivel I (4 ani)
Premiul I: Grădiniţa cu Program Prelungit «Panseluța», dans balcanic;
Premiul II: G.P.P. nr. 7 – Mangalia, dans crimeean.
Nivel II (4 – 6 ani)
Premiul I: G.P.P. «Lumea poveștilor», dans japonez;
Premiul II: Grădiniţa «Albă ca Zăpada» – Năvodari, dans chinezesc;
Premiul III Grădiniţa «Zubeyde Hanim», dans tătăresc;
Premiul III: G.P.P. «Gulliver», dans de character.
Premiul I – pentru COSTUME: Grădiniţa cu Program Normal nr. 31 – Constanța, dans grecesc;
Premiul I pentru ORIGINALITATE– G.P.P.«Steluțele Mării», dans hawaian.
Nivel PRIMAR
Premiul I: Școala nr. 1 – Comana, dans oriental;
Premiul II: Școala nr. 1 – Amzacea, dans tătăresc;
Premiul III: Școala nr. 1 – Dorobanțu, dans popular românesc.
MENȚIUNI
MENȚIUNEA 1: G.P.P. nr. 7 – Mangalia, dans sportiv majorete;
MENȚIUNEA 2: G.P.P. «Little Kids » – Constanța, dans irlandez;
MENȚIUNEA 3: G.P.P. nr. 45 – Constanța, dans țigănesc;
MENȚIUNEA 4: G.P.P « Steluțele Mării », dansul majoretelor.
La secţiunea INTERPRETARE VOCALĂ premiile au fost câştigate de:
GRUP VOCAL
Nivel I
Premiul I: G.P.N. «Cip și Dale» Constanța -„Păpușa dobrogeană˝.
Nivel II
Premiul I: G.P.N. nr. 25 «Căsuța poveștilor» Constanța – „Româncuța˝ şi „Foaie verde grâu dospit˝ şi Școala «Wilhelm Moldovan» – „Dacă aș fi arici˝.
Premiul II: G.P.P. nr. 45 Constanța – „Minunată ești, copilărie!˝şi G.P.P nr. 7 Mangalia – „Copiii planetei Pământ˝.
Premiul III: G.P.N. Amzacea – „Carnavalul Poveștilor˝.
Nivel PRIMAR
Premiul I: Școala nr. 1 Amzacea – „Cântă cucul˝ şi „Mi-am luat bundiță nouă˝
Premiul II: Școala «Wilhelm Moldovan» – „Eu sunt mic˝.
SOLIŞTI VOCALI
Nivel I
Premiul I: PETRESCU LARISA – G.P.N. nr. 4 Mangalia.
Premiul II: ȘERBĂNESCU RAUL ADRIAN – G.P.N. nr. 4 Mangalia.
Nivel II
Premiul I: MATEI MARIA SOFIA- GPP «Steluțele Mării».
Premiul II: COJOCARU EMA – Grădinița «Zubeyde Hanim» şi PETCU DRAGOȘ – GPP «Steluțele Mării» Constanţa.
Premiul III: CHIRILĂ ALEXANDRU – GPP «Steluțele Mării» Constanţa.
Nivel PRIMAR
Premiul I: ADAM ANDRA- Școala nr. 1 Comana;
Premiul II: CHIRIAC OANA – Școala nr. 1 Dorobanțu.
FOTO: infopress.ro