“The Guardian”: Autostrăzile din România sunt ca vampirii
Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut, este concluzia unei ziariste de la “The Guardian”, care a făcut o vizită în România, informează Realitatea TV.
Tanya Gold scrie că a venit în România pentru a descoperi adevărul din spatele legendei lui Dracula. Concluziile nu sunt deloc măgulitoare pentru români: infrastructură puţină, vorbă multă şi mituri. Bucureştiul arată ca un mic Paris “înghiţit şi scuipat”, spune ziarista. Ea şi-a continuat călătoria spre cetatea Poenari, dar drumul până acolo i s-a părut prost, motiv suficient pentru a ţine turiştii la distanţă.
Casa în care s-a născut Vald Ţepeş a fost transformată în restaurant, iar în pictura murală Dracula seamănă mai mult a chelner italian scos din sărite.