Top 10 minciuni ale candidaţilor la interviul de angajare

Categories La ziPosted on

Un studiu realizat de HireScores cu privire la subiectele care predispun cel mai mult la minciuni în interviul de angajare relevă faptul că cei mai mulţi dintre candidaţi mint cu privire la valoarea salariului primit la jobul anterior, informează Realitatea TV.

Studiul a fost realizat pe baza răspunsurilor a 1.200 angajaţi la întrebarea “Care au fost lucrurile despre care ai minţit în interviurile de angajare la care ai participat până acum?”. Iată topul minciunilor:

1. Salariul avut la jobul anterior – 67%

2.Studii şi calificări – 61%

3. Anii de experienţă – 58%

4. Motivele despărţirii de un fost angajator – 54%

5. Dedicarea în carieră -52%

6. Hobby-uri şi interese -49%

7. Abilităţi generale – 44%

8. Responsabilităţi avute la joburile anterioare – 38%

9. Funcţii şi titulaturi deţinute – 36%

10. Statut marital – 32%

Potrivit specialiştilor HR, peste 50% dintre CV-urile depuse de candidații din România conţin cel puţin o informaţie inexactă.

“Cele mai grave neconcordanţe ţin în special de denumirea postului deţinut şi de menţionarea unor competenţe inexistente”, subliniază Cǎtǎlin Ilie, consultant al firmei de resurse umane Professional.