Nadal – Djokovic: revine finala „clasica” de la Roma

Categories SportPosted on

Rafa Nadal si Novak Djokovic joaca duminica aceasta finala Masters 1.000 de la Roma. Spaniolul si sarbul se intalnesc din nou in Orasul Etern pentru a trai cea de-a 57-a confruntare dintre cei doi. Este finala de vis a turneului si a sasea oara cand Nadal si Djokovic joaca pentru titlu la Foro Italico.

Rafa Nadal l-a invins pe gigantul american Reilly Opelka cu dublu 6-4 pentru a pecetlui biletul la finala Rome Masters 1000, in care isi cauta a zecea coroana la Foro Italico. Spaniolul a devenit primul finalist al turneului, asteptand ca Lorenzo Sonego si Novak Djokovic sa isi rezolve cel de-al doilea meci al zilei si castigatorul sa ocupe celalalt loc ramas in finala.

Cu un parcurs mai putin greoi decat spaniolul, dar cu o zi plina de sambata, Djokovic a profitat de „a doua viata” pe care i-a oferit-o ploaia de vineri si care l-a obligat sa-si suspende meciul impotriva lui Tsitsipas cand a pierdut un set si 2-1. jos in al doilea. Novak a fost folosit sambata dimineata pentru a forta setul al treilea si a reveni impotriva grecului (4-6, 7-5 si 7-5) si, deja in semifinale, dupa-amiaza l-a lasat pe italianul Lorenzo Sonego (6-3). , 6-7 si 6-2), care a ramas la portile finalei in ciuda faptului ca a ridicat doua puncte de meci.

In acest fel, a devenit posibila reunirea lui Rafa Nadal si Novak Djokovic, fideli numirii lor de la Roma, martor la alte cinci finale cu aceiasi protagonisti. Atat spaniolul, cat si sarbul ajung in aceasta finala cu statut de ‘campioni’, cel putin in ceea ce priveste apararea punctelor, datorita noului sistem de punctaj ATP – apara jumatate din punctele celui mai bun rezultat din 2019 (Nadal , campion) si 2020 ( Nole , castigator)-. Duminica aceasta, inca un capitol intr-o lupta eterna, care lasa aceste cifre: 56 au fost ocaziile  in care Rafa Nadal si Novak Djokovic s-au confruntat pe un teren de tenis. Primul duel a avut loc la Roland Garros 2006, iar sarbul a fost nevoit sa se retraga accidentat dupa ce a pierdut doua seturi la dublu 6-4. Duminica aceasta la Roma va avea loc cel de-al 57-lea duel dintre spaniol si sarb. Bilantul este destul de egal, desi este usor in favoarea lui Novak, cu  29 de victorii fata de 27 pentru spaniol.

Cand au fost masurate ultima data?

Ultima confruntare dintre Nadal si Djokovic a avut loc in octombrie anul trecut in finala Roland Garros 2020. Spaniolul a jucat un meci perfect si a luat victoria in trei seturi (6-0, 6-2 si 7-5) pentru a castiga al 13-lea titlu in Paris si al 20-lea sau Grand Slam.

De cate ori s-au intalnit la Roma?

Foro Italico de la Roma a fost martor la duelul dintre Nadal si Djokovic de pana la opt ori, cu cinci victorii pentru spaniol si trei pentru sarb.

Nadal a castigat sferturile de finala din 2007, semifinalele din 2018 si finalele din 2009, 2012 si 2019. In timp ce Nole a castigat finalele din 2011 si 2014 si sferturile de finala din 2016. Duminica aceasta este a sasea finala din Orasul Etern dintre Nadal si Djokovic.

De cate ori s-au intalnit intr-o finala?

De-a lungul carierei, Nadal si Djokovic s-au intalnit in 27 de finale, in turnee de diferite categorii, cu un bilant favorabil sarbului de 15-12. Prezentand doar la finale pe zgura, lucrurile se schimba, spaniolul a castigat de opt ori impotriva celor patru ale sarbului.

Si pe uscat, de cate ori s-au infruntat?

Pe zgura, ambii jucatori de tenis s-au intalnit in total de 25 de ori. In acest caz, Nadal a castigat de 18 ori, fata de 7 la Belgrad.

Nadal este un favorit cand joaca pe zgura?

Djokovic este unul dintre cei mai periculosi rivali pentru Rafa Nadal, tot pe zgura. Sarbului i-a fost greu sa-l invinga pe balear pe suprafata sa talismana, a facut-o pentru prima data la Madrid in 2011. Din acel moment, lupta lor particulara pe uscat a fost destul de egala, cu sase victorii pentru fiecare, dar tinand cont de cea mai mare. Confruntarile recente dintre cei doi pe zgura, Nadal a castigat ultimele patru meciuri.

Cate titluri are Nadal la Roma?

Nadal a cucerit Roma de noua ori (2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2018 si 2019).

Si Djokovic?

Roma este turneul pe zgura la care se descurca cel mai bine. A castigat-o in sase sezoane (2008, 2011, 2014, 2015 si 2020).

In ce sezon s-au infruntat de mai multe ori?

Duelul Nadal-Djokovic este cel mai frecvent pe circuit. In 2007 si 2009 cei doi s-au intalnit de sapte ori, respectiv. In timp ce in 2008, 2011 si 2013 au facut acest lucru in total de sase ocazii. In restul anilor s-au intalnit de cel putin trei sau patru ori pe curs. In 2010 au coincis doar de doua ori, in timp ce in 2006 si 2017 o singura data. In ultimii ani, s-au intalnit de cel putin doua ori, asa cum sa intamplat in 2018, 2019 si 2020. Duminica aceasta este prima data cand au fost masurati in 2021.

In dueluri pe sezon, cine a iesit castigator?

In ultimele 15 sezoane in care s-au confruntat, Nadal a iesit invingator in sapte sezoane: 2006 (1-0); 2007 (5-2); 2008 (4-2); 2009 (4-3); 2010 (2-0); 2012 (3-1) si 2017 (1-0). In schimb, cel de la Belgrad a facut-o patru sezoane: 2011 (0-6), 2014 (1-2); 2015 (0-4) si 2016 (1-2). In 2013 a fost egalitate: in sase meciuri au fost cate trei victorii pentru fiecare, situatie mai des intalnita in ultimii ani in care domneste egalitatea: 2018 (1-1); 2019 (1-1) si 2020 (1-1).

Cate reveniri au fost intre Nadal si Djokovic?

Din cele 56 de ori s-au intalnit, in 49 de meciuri victoria finala a fost castigata de cel care a castigat primul set. Au fost doar sapte reveniri. Patru in cazul lui Djokovic si trei in cazul lui Nadal. Unul dintre ei a fost tocmai la Roma. In finala din 2014, Nadal a marcat primul set, dar meciul i-a scapat impotriva lui Djokovic (4-6, 6-3, 6-3).

Cea mai eroica revenire a lui Nadal impotriva lui Djokovic a avut loc in semifinalele de la Madrid 2009, in prima editie disputata la Caja Magica. Nadal a renuntat la primul set, dar a luat al doilea si al treilea set, ambele in tiebreak-uri (3-6, 7-6(5) si 7-6(9).

Cu 36 de titluri, Novak Djokovic este tenismenul care are cele mai multe Masters 1.000 in vitrinele sale, desi duminica aceasta Nadal are ocazia sa-l egaleze daca va castiga a zecea coroana la Roma.

Rafa Nadal este tenismenul care a castigat cele mai multe titluri in acelasi turneu, cu cele 13 titluri ale sale la Roland Garros. La Barcelona are 12 iar duminica aceasta cauta doua cifre la Roma. Djokovic se poate lauda si ca are mai multe titluri in acelasi turneu, dar este inca departe, cu cele noua titluri ale sale in Australia.