Sao Paolo: Doi vicecampioni mondiali români la judo

Categories La zi, trimitere dreaptaPosted on

Sportivii Alina Dumitru şi Dan Fâşie au câştigat sâmbătă medaliile de argint, iar Andreea Chiţu şi Costel Dănculea, pe cele de bronz, la Cupa Mondială de judo de la Sao Paolo, Brazilia.

Alina Dumitru a câştigat Grupa A, eliminând adversare din Brazilia şi Columbia, iar în semifinale a trecut de turcoaica Sumeyye Akkus.

În finală însă, campioana olimpică din 2008 a fost învinsă de sportiva belgiană Charline Van Snick.

La masculin, Dan Fâşie a fost cât pe ce să urce pe prima treaptă a podiumului, la categoria 66 de kilograme.

El a câştigat Grupa B, învingând adversari din Finlanda şi Brazilia, iar în semifinale a eliminat tot un reprezentant al ţării gazdă, pe Leandro Cunha, după care a pierdut în faţa unui compatriot al acestuia în finală, Luiz Revite.