Categorii
La zi Sport trimitere dreapta

UEFA Europa League: Steaua a picat cu Twente Enschede

UEFA Europa League: Steaua a picat cu Twente Enschede

La Nyon, a avut loc vineri tragerea la sorţi a meciurilor din 16-imile de finală ale UEFA Europa League. Steaua Bucureşti va juca o dublă manşă cu echipa olandeză Twente Enschede. Tragerea a fost efectuată de Miodrag Belodedici, ambasadorul finalei din 2012.

Iată programul meciurilor:

1. FC Porto – Manchester City

2. Ajax Amsterdam – Manchester United

3. okomotiv Moscova – Athletic Bilbao

4. FC Salzburg – Metalist Harkov

5. Stoke City – CF Valencia

6. Rubin Kazan – Olympiakos Pireu

7. AZ Alkmaar – Anderlecht Bruxelles

8. Lazio Roma – Atletico Madrid

9. STEAUA BUCUREŞTI – TWENTE ENSCHEDE

Viktoria Plzen – Schalke 04

10. Wisla Cracovia – Standard Liege

11. Sporting Braga – Beşiktaş Istanbul

12. Udinese – PAOK Salonic

13. Trabzonspor – PSV Eindhoven

14. Hannover – FC Bruges

15. Legia Varşovia – Sporting Lisabona

Cele 12 câştigatoare ale grupelor UEFA Europa League şi primele patru echipe în funcţie de coeficient care vin din UEFA Champions League vor fi capi de serie.

OPTIMI DE FINALĂ

Învingătoare meci 4 – Învingătoare meci 6

Învingătoare meci 16 – Învingătoare meci 1

Învingătoare meci 9 – Învingătoare meci 10

Învingătoare meci 11 – Învingătoare meci 15

Învingătoare meci 5 – Învingătoare meci 14

Învingătoare meci 7 – Învingătoare meci 13

Învingătoare meci 8 – Învingătoare meci 12

Învingătoare meci 2 – Învingătoare meci 3

Urnele valorice:

CAPI DE SERIE: Manchester United (Anglia), FC Porto (Portugalia), CF Valencia (Spania), Ajax Amsterdam (Olanda), Standard Liege (Belgia), PSV Eindhoven (Olanda), Sporting Lisabona (Portugalia), Athletic Bilbao (Spania), Metalist Harkov (Ucraina), Schalke 04 (Germania), Twente Enschede (Olanda), Beşiktaş Istanbul (Turcia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), PAOK Salonic (Grecia), Sporting Braga (Portugalia), Atletico Madrid (Spania).

URNA A DOUA: Olympiakos Pireu (Grecia), Manchester City (Anglia), Trabzonspor (Turcia), Viktoria Plzen (Cehia), Hannover (Germania), Legia Varşovia (Polonia), Lazio Roma (Italia), Stoke City (Anglia), FC Salzburg (Austria), Lokomotiv Moscova (Rusia), Steaua Bucureşti (România), Wisla Cracovia (Polonia), Rubin Kazan (Rusia), AZ Alkmaar (Olanda) şi Udinese (Italia).

Partidele din 16-imile de finala ale UEFA Europa League sunt programate la data de 16 (turul) şi, respectiv, 23 februarie 2012 (returul).

Finala competiţiei se va juca la data de 9 mai, pe Arena Naţională din Bucureşti.